تبلیغات

آشنایی با طبقه بندی سنگ رومی

۰

یکی از ارکان اصلی در ساختمان سازی، نمای بیرونی ساختمان می باشد که از دیرباز مورد توجه بوده است و هر منطقه بر اساس شرایط محیطی و آب و هوایی و امکانات ساختمانی که در دسترس داشته است از متریال های مختلف استفاده می کرده است. سنگ نما یکی از مصالح برای نمای بیرونی و گاهی اوقات نمای داخلی ساختمان محسوب می شود که امروزه تقریبا در همه مناطق با آب و هوای گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. اما سنگ نما دارای انواعی است و هر کدام برای شرایط و مکان هایی مورد استفاده قرار می گیرند و سوالاتی از این دست را در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

انواع نمای ساختمان

یکی از معیارهایی که برای انتخاب هر ساختمان مورد توجه می باشد، نمای ظاهری ساختمان است. در گذشته به دلیل اینکه مصالح ساختمانی به مانند امروز نبود و هر منطقه بر اساس موادی که در دسترس داشتند ساختمان را می ساختند، نمای بیرونی ساختمان را هم از همان مواد و مصالح قرار می دادند که به این ترتیب ساختاری یکنواخت و یکپارچه از شهر و منطقه ایجاد می شد.

نمای ساختمان رومی

برای مثال در مناطق کویری از گل، آجرها و خشت هایی که می ساختند، استفاده می کردند و با آن ساختمان را می ساختند، یا در مناطق جنگلی ترکیبی از سنگ و چوب استفاده می کردند. برای نمای ظاهری و بیرونی منازل هم از حکاکی هایی که روی گل یا چوب و یا سنگی که از دل کوه بیرون می کشیدند، استفاده می کردند. نمای بیرونی منازل به نوعی معرف صاحب آن ساختمان و منزل و پیشه او بود. از این رو افراد مهم و یا افرادی که از تمکن مالی خوبی بهره مند بودند، نمای بیرونی خانه و یا حداقل سر در خانه آنها دارای تزئینات و حکاکی های بود. با پیشرفت در صنعت و علم ساختمان سازی امروزه مصالحی در اختیار همه افراد قرار گرفته است که به راحتی می توانند نمای بیرونی خانه خود را انتخاب کنند و بسازند. عمده این مصالح سنگ نما هستند که دارای انواع مختلفی می باشند که مصارف گوناگونی را هم دارند.

شما با مراجعه به سایت ما میتوانید از محصولاتی نظیر کتیبه سنگی، تابلو سنگی، ساعت دیواری سنگی و .... دیدن فرمایید.

چرا سنگ نما بیشتر مورد توجه است؟

چون نمای بیرونی ساختمان ها در معرض دید همگان است و اولین نظر در مورد ساختمان، نمای بیرون آن است، از این رو بسیار مهم که این ظاهر به چه شکل آراسته شده باشد. از مرسوم ترین مصالحی که برای نمای ساختمان استفاده می شود، آجر و سنگ می باشد که البته همانطور که گفته شد از نمای چوب، کاشی، و یا پنل هم استفاده می شود و بعضا برخی از ساختمان ها بر اساس شرایطی که دارند از نمای شیشه هم استفاده می کنند. اما امروزه بیشتر نمای سنگ مورد توجه است. رنگ ها و طرح های متنوع، امکان برش های مختلف و ترکیب سنگ ها با هم و به وجود آوردن طرح های ترکیبی گوناگون، با دوام بودن و در دسترس تر بودن از جمله مواردی است که باعث می شود افراد و شرکت های ساختمانی از سنگ نما برای ساختمان های خود استفاده کنند.

نمای رومی

بهترین نوع سنگ نما چیست؟

بعد از اینکه مراحل ساخت یک ساختمان به اتمام رسید، نوبت به نمای ظاهری می رسد. همانطور که باید در ساخت قسمت های داخلی خانه دقت لازم را داشت و مصالح مناسب و با دوامی را استفاده کرد، نمای بیرونی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و حتی باید بهترین نوع را نیز به کار برد. زیرا قسمت بیرونی ساختمان بیشتر در معرض شرایط متغیر آب و هوایی قرار می گیرد. سنگ هایی که برای نمای سنگ ساختمان به کار برده می شوند باید بدون ترک و شکستگی باشند و متخلخل هم نباشند. زیرا در صورت وجود کوچکترین ترک، آب و یا مواد دیگر راه نفوذ پیدا می کنند و سنگ طی مرور زمان فرسوده می شود. نوع متخلخل هم به همین خاطر نباید مورد استفاده قرار گیرد. البته در قسمتی که قرار است روی دیوار با استفاده از ملات چسبانده شود باید دارای منافذ مناسبی باشد. بنابراین یک سنگ خوب باید در برابر نفوذ آب، گرد و غبار، سرما و گرما، اشعه UV و همچنین آتش مقاوم باشد و کوچکترین نقصی نیز نداشته باشد.

برای اینکه تشخیص دهید یک سنگ مرغوب چه نوع سنگی است، یکی از ساده ترین روش ها این است که با یک وسیله فلزی به سنگ ضربه وارد کنید، اگر صدایی مشابه با وارد کردن ضربه به شیشه شنیده شد، سنگ مرغوب است و شکستگی و ترکی در آن وجود ندارد.

نمای سنگ رومی چه ویژگی هایی دارد

نمای رومی یا کلاسیک ساختمان یکی از رایج ترین و پرطرفدارترین انواع نماهای ساختمان در سال های اخیر بوده است و این نوع از نمای ساختمان تواسته توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کند. در این مقاله، نمای رومی یا کلاسیک ساختمان همراه با ویژگی های آن، به طور کامل معرفی شده است.

سنگ نمای رومی

ویژگی های نمای رومی

در طراحی و ساخت نماهای رومی یا کلاسیک، مصالح و متریال هایی به کار می روند که باعث منحصر به فرد شدن سبک و همچنین نمای ساختمان می شوند. معمولا در سبک رومی نمای ساختمان ها از متریال سنگ بیشتر از سایر متریال ها استفاد می کنند تا ساختمان با شکوه تر به نظر برسد.

استفاده از سنگ هایی که رنگ روشن دارند در نمای رومی ساختمان باعث ایجاد جلوه ای شاهانه و اصیل می شود به همین دلیل اغلب در نمای رومی ساختمان ها از سنگ های تراورتن با رنگ های روشن به خصوص رنگ کرم استفاده می شود. اما آن قسمت از نما که باعث رومی شدن و کلاسیک بودن آن می شود استفاده از قوس ها، ستون ها و سایر جزئیات طراحی آنهاست که باعث پرعظمت شدن و اصیل بودن نما می شوند.

استفاده از ستون های بزرگ با ارتفاع بلند در ساختمان هایی با نمای سنگ رومی بسیار دیده می شود. علاو بر آن، قوس های منحنی که اغلب قطور هستند، ستون های تزئینی کوچک که اغلب در کنار ستون های بزرگ قرار می گیرند، سرستون های باعظمت، برج های نقطه ای، قوس های بزرگ و گیرا با نقش های برجسته و اصیل، کتیبه ها، گلویی ها، هلال ها که به عنوان قاب پنجره ها عمل می کنند، تاج های بزرگ که در مرکز و بالای ساختمان قرار می گیرند، متریال ها و المان هایی هستند که به طور متعدد در نمای رومی یا کلاسیک ساختمان استفاده می شوند و در واقع در ساخت این نوع نماها کاربرد فراوانی دارند.

ساختمان با نمای رومی

المان هایی که در اجرای نما رومی با سنگاهمیت زیادی دارند، سقف ها و ستون ها هستند. زیرا در صورتی که ارتفاع سقف ها و ستون ها افزایش پیدا کند، به عظمت و شکوه ساختمان افزوه می شود. علاوه بر آن، در ساختمان های مجلل و لوکی استفاده از ستون ها به سرستون های بزرگ بسیار رایج است.در نمای سنگ رومی یا کلاسیک استفاده از رنگ های روشن و اصیل، علاوه بر اینکه باعث جذابیت نما می شود، همچنین روی شکوه و عظمت نما نیز تاثیر می گذارند. علاوه بر آن، در این سبک از نماهای ساختمانی استفاده از نورپردازی ها به متعدد دیده می شود زیرا عظمت و شکوه نما را بیشتر نمایان می کند.

محصولات دیگر ما

+ نوشته شده توسط Sangvazin در ، ۵ بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: سنگ گرانیت، انواع سنگ، مصنوعات سنگی، سنگ مرمر، سنگ رومی
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha 
 
نوشته‌های اخیر